یک کبریت روشن تنها برای چند ثانیه

در سال 1264 قمرى، نخستین برنامه‌ى دولت ایران براى واکسن زدن به فرمان امیرکبیر آغاز شد. در آن برنامه، کودکان و نوجوانانى ایرانى را آبله‌کوبى مى‌کردند. اما چند روز پس از آغاز آبله‌کوبى به امیر کبیر خبردادند که مردم از روى ناآگاهى نمى‌خواهند واکسن بزنند. به‌ویژه که چند تن از فالگیرها و دعانویس‌ها در شهر شایعه کرده بودند که واکسن زدن باعث راه ‌یافتن جن به خون انسان مى‌شود. هنگامى که خبر رسید پنج نفر به علت ابتلا به بیمارى آبله جان باخته‌اند، امیر بى‌درنگ فرمان داد هر کسى که حاضر نشود آبله بکوبد باید پنج تومان به صندوق دولت جریمه بپردازد. او تصور مى کرد که با این فرمان همه مردم آبله مى‌کوبند. اما نفوذ سخن دعانویس‌ها و نادانى مردم بیش از آن بود که فرمان امیر را بپذیرند. شمارى که پول کافى داشتند، پنج تومان را پرداختند و از آبله‌کوبى سرباز زدند. شمارى دیگر هنگام مراجعه مأموران در آب انبارها پنهان مى‌شدند یا از شهر بیرون مى‌رفتند. روز بیست و هشتم ماه ربیع الاول به امیر اطلاع دادند که در همه‌ى شهر تهران و روستاهاى پیرامون آن فقط سى‌صد و سى نفر آبله کوبیده‌اند. در همان روز، پاره دوزى را که فرزندش از بیمارى آبله مرده بود، به نزد او آوردند. امیر به جسد کودک نگریست و آنگاه گفت: ما که براى نجات بچه‌هایتان آبله‌کوب فرستادیم. پیرمرد با اندوه فراوان گفت: حضرت امیر، به من گفته بودند که اگر بچه را آبله بکوبیم جن زده مى‌شود. امیر فریاد کشید: واى از جهل و نادانى، حال، گذشته از اینکه فرزندت را از دست داده‌اى باید پنج تومان هم جریمه بدهی. پیرمرد با التماس گفت: باور کنید که هیچ ندارم. امیرکبیر دست در جیب خود کرد و پنج تومان به او داد و سپس گفت: حکم برنمى‌گردد، این پنج تومان را به صندوق دولت بپرداز. چند دقیقه دیگر، بقالى را آوردند که فرزند او نیز از آبله مرده بود. این بار امیرکبیر دیگر نتوانست تحمل کند. روى صندلى نشست و با حالى زار شروع به گریستن کرد. در آن هنگام میرزا آقاخان وارد شد. او در کمتر زمانى امیرکبیر را در حال گریستن دیده بود. علت را پرسید و ملازمان امیر گفتند که دو کودک شیرخوار پاره دوز و بقالى از بیمارى آبله مرده‌اند. میرزا آقاخان با شگفتى گفت: عجب، من تصور مى‌کردم که میرزا احمدخان، پسر امیر، مرده است که او این چنین هاى‌هاى مى‌گرید. سپس، به امیر نزدیک شد و گفت: گریستن، آن هم به این گونه، براى دو بچه‌ى شیرخوار بقال و چقال در شأن شما نیست. امیر سر برداشت و با خشم به او نگریست، آنچنان که میرزا آقاخان از ترس بر خود لرزید. امیر اشک‌هایش را پاک کرد و گفت: خاموش باش. تا زمانى که ما سرپرستى این ملت را بر عهده داریم، مسئول مرگشان ما هستیم. میرزا آقاخان آهسته گفت: ولى اینان خود در اثر جهل آبله نکوبیده‌اند. امیر با صداى رسا گفت: و مسئول جهلشان نیز ما هستیم. اگر ما در هر روستا و کوچه و خیابانى مدرسه بسازیم و کتابخانه ایجاد کنیم، دعانویس‌ها بساطشان را جمع مى‌کنند. تمام ایرانى‌ها اولاد حقیقى من هستند و من از این مى‌گریم که چرا این مردم باید این قدر جاهل باشند که در اثر نکوبیدن آبله بمیرند. به نقل از کتاب زندگی امیرکبیر/

 

حکایت فوق را نوشتم تا بگویم بیایید دست برداریم از تحقیر مردمی که هموطنمان هستند و در صف غذای رایگان ایستادند یا سینمای رایگان. فضاهای مجازی این روزها پر است از مفهوم خلایق هرچه لایق. بیایید دست کم خودمان دست برداریم از رنج دادن بیشتر رنجدیدگان. از این نگاه پرتکبر عاقل اندرسفیه. از این فخرفروشی خودکمبینانه. از این خودبرتربینی بی پایه و اساس. نه! مردمان مسوول جهلشان نیستند. دولت ها مسوول جهل مردمانند.

بیایید به جای نالیدن از تاریکی، به جای مقصر شناختن مردمی که مسوول تاریکی نیستند، اگر نمی توانیم یک شمع روشن کنیم، کبریتی را برای ثانیه هایی روشن نگاه داریم!   

 

 

 

 

/ 19 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
samira

سلام، مدتی‌ هست که موضوعی ذهن من رو به خودش مشغول کرده. اینکه در ایران معمولان خانم‌ها مهریه دارن و در غرب معمولان به جاش اموالشون رو شریک هستن با هم (تا جایی که من میدونم در صورت طلاق نصف می‌کنن). حالا در مورد زن و شوهری که هر دو کار می‌کنن و چه بسا درامد خانم مساوی یا حتا بیشتر از مرد هست مسلما خانم دوست داره چیزهایی (مثلا نصف آنچه میخرن) به نامش باشه. ولی‌ مثلا شوهر من استدلال میکنه که این درست نیست و اگه می‌خواد اینطور باشه مهریه زیادی هست و باید حذف بشه. خیلی‌ دوست دارم بدونم بقیه در شرایط مشابه چطور سر این موضوع کنار میان و چطور مسائل مالی بین زن و شهر رو حل می‌کنن. میدونم که خواسته خیلی‌ زیادی هست و ممکنه برای شما جالب نباشه در وبلاگ بهش بپردازین. اما اگه موافقت کنین، چه در وبلاگ چه در بخش نظرات خیلی‌ خوشحال میشم شما یا دیگران نظرشون رو به اشتراک بزارن. شرمنده که مزاحم شما شدم، اولین کسی‌ بودین که به ذهنم رسید.

من و 50درصد خودم

افتخار می دید لینکتون کنم و اگر دوست داشتید شما هم تو لینکم کنید.عاشق طرز فکرتون هستم .....

زهرا

عالييييي بود.

من و 50درصد خودم

خدا بد نده.........سلامتی و شادابی تون رو از خدا خواستارم...راستی پست های چند سال قبلتون رو می خوندم..شاد و پر انرزی .گویا غربت و مهاجرت سبک نوشتاریتون رو عوض کرده..ولی بی نظیرید مخصوصا نوشته های مربوط به احساساتتون و دیدتون نسبت به حس مادرانه تون..موفق باشید..

هنا

این چند روزه داشتم کتاب عطر سنبل عطر کاج رو می خوندم. یک دختر که با خانواده ش به امریکا مهاجرت کرده نوشته به زبان ساده و کمی طنز. همه ش یاد شما میفتادم اگرچه ماجرای اون مربوط با خیلی سال پیشه.

هنا

ای وای آسا جون خدا بد نده... چرا بستری؟ امیدوارم که چیز خاصی نباشه می دونم دست تنها برای خودت و آسا سخته مریضی. برات سلامتی آرزو دارم دوست نازنینم.

هنا

منظورم خودت و هوچهر بود[خجالت]

دلبرک

اسا جون بهتری؟کاش یه خبری از خودت بدی.

lili

mamnoon