فرصت ها زود می میرند

 

بارها به یاد کسانی می افتم که سی سال قبل یا حتی بیشتر مهاجرت را تجربه کرده اند. اینکه چطور بار به آن سنگینی را به دوش کشیدند. آن روزها که هیچ ارتباطی نبود به جز نامه هایی که روزها در راه بود و سیم های تلفن؛ تلفنی که گران بود.

چه جسارتی داشتند که تاب آوردند بدون عکس های دیجیتال، اسکایپ، اووو، فیس*بوک و دیگرها.

چه مادرهای قدرتمندی پیدا می شدند که منتظر می ماندند تا فرزندی را پس از ده سال ببینند، نوه ای را شاید هرگز. می توانستند فرزندشان را نشناسند اما باز گاه و بیگاه لبخند بزنند و بگویند که خوبند، از اینکه بوته های رزشان به بار نشسته و از اینکه خواهرزاده شان صاحب فرزندی شده شادند و احساس نشاط می کنند.

 

و هر روز تلاش می کنم همه داشته هایم را مرور کنم، تا لذت امروزم را بهتر و بهتر مزه مزه کنم. یادم باشد کنار آقای شیر و هوچهر، هنوز مادرم می تواند نگاهم کند و بگوید انگار تازه از خواب بیدار شده ام، چرا موهایم شانه ندارند، خواهرم بگوید چرا نمی روم موهایم را کوتاه کنم، از ریخت افتاده اند.

هنوز می توانم دمپایی های جدیدم را به مادرم نشان دهم. ارتباطات آنقدر گران نیست تا تنها بتوانم بگویم: ما خوبیم.

می توانم به مادرم بگویم امروز هوچهر در مدرسه به دوستش گفته سه زبان می داند: تهرانی و ایرانی و انگلیسی (در راستای کم نیاوردن!)

و می توانم شاد باشم که  وبلاگی هست که می شود در آن غر زد و یک دوستانی که دیده یا نادیده همراهیت می کنند، درکت می کنند و خیالت را راحت می کنند که کودک آنها هم لجبازی می کند، گاهی جیغ می کشد و در تختخوابش جیش می کند.

و فیس بوک هست که می دانی کدام دوستت در مرخصی زایمان است، کدامیک مسافرت است، کدامیک به تازگی عزادار شده و کدامیک در سفر شمال خوش گذرانده.

و باید تشکر کنم از همه، از همه که به گونه ای کنارم هستند. آنها که اینجا را می خوانند، آنها که دلداریم می دهند، آنها که لحظاتشان را با من تقسیم می کنند؛ لحظات شاد یا ناشادشان را.

 

باید تشکر کنم، پیش از آنکه دیر شود، پیش از آنکه من در این دنیا نباشم یا دیگری نباشد.

 

 

 

/ 19 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منصوره مامان نورا

آسا جان ما هم از تو متشکریم . از اینکه هستی و لمست می کنیم و با خط به خط تجربه های تو ، تازه ها را می آزماییم .ما کنار رنجها و شادیهایت به همدلی و همراهی نشسته ایم . خوشحالم که این خانه هنوز آباد است ، حتی حالا که بانویش ، فرسنگها دور از ماست . قلمت همیشه مانا دوست من .

مامان آمیتیس

سلام،از آشنایی با افکار مکتوبت لذت بردم،هر چند لذت گزنده ای بود درد هجرت. پاینده باشید[گل]

آرین و مامانی و آرتین

سلام آسا خوبی عزیزم واقعا همینطوره آسا جان بازهم دست اونوریها درد نکنه که اینهمه امکانات رو در اختیار بشیریت قرار داده اند و اونوقته که ما بر آنها مرگ بر میگوییم عزیزم ما هم خوشحالیم که دوست خوبی مثل تو داریم میگم اکانت اوو تو به منم بده میخوام دمپایی ها تو ببینم[نیشخند][ماچ]

ریحان

مثل همیشه زیبا نوشتی منم همیشه بابت اینها خدا را شکر میکنم واقعا بی اسکایپ روزانه من عین دیوونه ها میشم نمیدونم اون زمان ها چه جوری تحمل می کردند نمونه اش هم مامان بزرگ خدا بیامرزم [ناراحت][گل][گل][گل]

مامان امیرسام

چه یادآوری زیبا و بجایی بود... یاد مادربزرگ و مادر افتادم که سالعا پیش برای داییم چقدر گریه میکردند و اشک میریختند تا شاید روزی نامه ای برسد و اگر تمام خوبم ها هم دروغ بود کسی نمی فهمید.... حق با تو ئه.. چه مادرای قدرتمندی بودند آنها... راستی ما هم بسیار شادیم از حضور چون تویی که می نوسید از همه چیز و لحظاتی را که میهمان این خانه هستیم همیشه به یادمان می ماند و دوستش داریم. و راستی 2: عاشق اون سه زبان دانستن هوچهر شدم... حسابی بچلونش ا زطرف من که ایرانی و تهرانی و انگلیسی بلد است.

ساعت ها

ای هوچهر تهرانی ای زبان دان[لبخند] عزیززززززم..خیلی خیلی با نمک بود و خیلی نوشته ات قشنگ

یاسمن مامان عسل

آسای عزیز من هم ممنونم که اینقدر خوبید که لحظاتتون رو با خواننده هایی که خوب میدونید اکثراً هم مثل من خاموشند تقسیم میکنید، هوچهر رو ببوسید

salam,, ma ham khoshhalim ke to minevisi baramoon,,, cheghadr hoochehr ba in lebas naze,,,, ishala hamishe movafagh va shad bashe,,, dokhtaraye manam emsal raftan pre k,,, kheili hese shirinie,,

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 1435872372

lili

merci az shoma