یک روز نه دقیقاً مثل هر روز

 

امروز یک روز قبل از کریسمس است. آقای شیر رفته سر کار اما من و هوچهر پس از مدت ها داریم یک روز مادر و دختری را با هم سپری می کنیم.

این را مدیون مهاجر بودن رییسم و همکارانم هستم. حتماً آنها هم حسابی خسته بودند از پس لرزه های مهاجر بودن همگیمان و این نفت است که همه مان را کنار هم نشانده و باید گاهی با زور و سختی منظورمان را به هم تفهیم کنیم. یادم هست اولین باری که بحث بالا گرفته بود تازه متوجه رد مهاجرت در بالا گرفتن بحث شدم. من ایرانی بودم و مسلمان. آن دیگری پیرمردی بود اصالتاً ایرلندی و مسیحی متعصب. همکار دیگر رومانیایی و یهودی. جناب رییس صرب و احتمالاً لاییک تا کولکسیون کامل شود. رییس داد می زد: من دارم میگم... رومانیایی هم یک داد دیگر می زد که منظور من هم همین است.... من سکوت کرده بودم و داشتم به چگونگی کامل شدن کلکسیون فکر می کردم که اگر پیرمرد ایرلندی اینهمه کچل نبود شاید موهایش بلوند می بود و اگر آن یکی همکار نیجریایی سیاه پوست هم می آمد و وارد بحث می شد، کلکسسیون ظاهری هم کامل می بود! آن وسط پیرمرد ایرلندی هم سرش را تکان می داد، غرولند می کرد و یک چیزهایی می گفت که اصولاً من متوجه نمی شدم! 

حالا رییس رفته یک هوایی عوض کند، مغز بینوایش کمی هوا بخورد تا برگردد و باز با هم دنبال نفت ها بگردیم و او بگوید عنب خوب است و من بگویم نه انگور بهتر است، پیرمرد ایرلندی هاف هافو هم یک طوری که هیچ کس نفهمد بگوید گریپ آمریکایی از همه چیز بهتر است.

 

هوچهر لاک هایش را آورده و می گوید بیا برا پدر خودمونو خوشگل کنیم!

حالا یک دختر کوچولو داریم که خودش را خوشگل کرده، کفش تینکر بل پوشیده و خیال دارد تا عصر همین طور مثل پری ها راه برود تا پدرش که بازگشت و گفت واااای چه خوشگل شدی، قند توی دلش آب شود و من عاشق انگشتان کوچکش هستم که ناخن هایی دارند لاک زده و ناخن ها حاشیه ای دو میلیمتری دارند باز هم لاک زده!

 

هوا ابری است و من از آن دسته از افراد بشرم که ابرها حالم را بهتر و روزم را زیباتر می کنند. حالا می توانم به آقای شیر زنگ بزنم و بپرسم حلیم بادمجان بیشت ردوست دارد یا تاس کباب. می شود بزرگترین دغدغه ام این باشد که حالا که اینجا سیزده به در ندارد، کریسمس که تمام شد با درخت کریسمسی که برای دخترک خریدیم باید چه کنیم؟ 

"هوچهرِ لاک زده ی خودش را برای پدر خوشگل کرده" دارد لگویی که برای کریسمس هدیه گرفته سر هم می کند، با خاله اش در اسکایپ صحبت می کند و بلند بلند می خندد.  مثل همیشه صدای خنده هایش فضای خانه را زیباتر کرده. باران هم امروز آرامشش را حفظ کرده و دیگر وحشیانه نمی بارد، متین و موقر فضای شهر را دل انگیز می کند. 

 

راستی ابرها خیلی مهربانند. آغوش پنبه ایشان خیلی نرم است. وقتی آدم ها مست نرمی آغوشند، "تنهایی" در گوشه عدم می نشیند و صدای زنگ کریسمس امروز، نوستالژی دل انگیزی برای فردا خواهد شد...... 

 

 

 

 

/ 12 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منصوره مامان نورا

آدم نمی داند به دوستهای مهاجرش ، به خصوص در سالهای اول باید کریسمس را تبریک بگوید یا نه ! من همیشه گیج می شوم و وقتی عید خودمان از راه می رسد باز می مانم که باید به آنها عید مبارک گفت یا نه و اساسا این عید پرشر و شور این ور آب برای آنها هم اتفاق می افتد یا نه و ایا دیگر اهمیت دارد که تبریک گفته شود !؟ با این مقدمه چون یک مناسبت فرخنده است و آسا و هوچهر نازنین من هم در خانه درختش را دارند ، پس می گویم کریسمس مبارک و آرزو می کنم این سال برای هر سه تان مملو از شادمانی و موفقیت باشد .

آزاده

چقدر تصور هوچهر تو لباس تینگربل و ناخن های لاک زده لذت بخش بود. ممنون. راستش هیچوقت به ابرها اینطوری نگاه نکرده بودم. خیلی دید زیبایی بود. کلی یاد گرفتم. شاد باشید و پر از لبخند[ماچ][قلب]

منصوره مامان نورا

دیگر اینکه این صحنه -زیباتر شدن برای پدر - چقدر برای همه ی دختردارها اشناست آساجان. بعضی وقتها از اینکه چند ساعت باید مثل پری ها توی خانه بگردد و تور و شیفون از روی زمین جمع کنم و نگران باشم که مبادا با کفش های پاشنه بلند روی سرامیکها لیز بخورد کلافه می شوم . دیشب هم به محض اینکه فهمید به خاطر آلودگی هوا چهار روز تعطیل است پیش از هر چیز گفت : آخ جون من می تونم چهار روز لاک بزنم !! می بینی که معظلات بچه ی من برای پرداختن به علائق کوچکش در این مرز و بوم از شش سالگی شروع شده است ! خوشحالم که ابرها مهربان بودند و تو مست آغوش پنبه ایشان بودی و از آنچه در سرت و خانه ات و محفل زنانه ی دو نفره تان می گذشت برای ما نوشتی آسا جان . بابت لطف بی حدی که همیشه به من داری هم سپاس آسای عزیزم . نمی دانی که چقدر دیدن کامنتهایت سرشار از شوقم می کند .

خدیجه زائر

خدا را شکر کسی هم پیدا شد که مثل من با ابرها آشتی باشد......هرگز نفهمیدم چرا سرما.....نور سفید....و هوای ابری و البته بارانی برایم مثل دوپینگ عمل می کنند برعکس نور زرد..گرما و آفتاب داغ هلاکم می کنند.بنظرت بایستی از روانشناسی بپرسم؟البته آفتاب را در روزهای برفی بسیار دوست دارم.هوچهر شیرینت را از جانب من ببوس

یک مادر

خدا رو شکر. از هر روزت لذت ببری به امید خدا. هر روز لذتی عمیق تر و پایدارتر. ماهم به اصرار دخترم سال نو میلادی و کریسمس رو جشن می گیریم. عموی کوچکش هم همیشه نقش مهمان و بابا نوئل و ... رو برعهده داره. تازه خودمونوخوشگلم می کنیم.هوچهر رو ببوس.

سویل

هوچهر رو دوست دارم چون نمونه یه دختر کوووچوولوووی شیرینه نازدار خانوم رو ببوس و سال نو به شما و خانواده همیشه خوشبختتون مبارک باشه[گل]

پروین مامان کیاراد

سال نو شما مبارک[گل][گل][گل]منظورم تبریک برای هر سه نفر خانواده مهربونتون بود. و حالا بوس ها برای مادر و دختر خوشگل و شاد[ماچ][ماچ]

دلارام

سال نوتووون مبارك

هنا

عزیزم! یک دنیا ممنونم بابت لطفی که داری حضور تو هم یکی از ارزشمندترین های من توی این دنیای مجاز است. شاید بلاگفا همکاری نکند شاید تو صریح باشی در کامنت دادن (که این یکی واقعا موهبت بزرگیست چون روی حرفت همیشه حساب می کنم!) شاید کمتر ببینمت اما همان اندک برای من بسیار است. × تعطیلات خوش بگذرد. این دلبر شیرازی امریکایی ما را ببوس هنوز هم توی دلم می گویم الهی! وقتی به مینیاتوری بودن هوچهری که دیدم فکر می کنم. یک ظرافت خاصی دارد این دختر نازنین. در پناه حق باشید هرجا هستید.

albinoos

ﻣﺎ ﺩﺭﺧﺖ ﮐﺮﯾﺴﻤﺴﻤﻮﻥ ﻣﺼﻨﻮﻋﯿﻪ. ﻫﺮ ﺳﺎﻝ ﻫﯿﭻ ﻣﯿﺬﺍﺭﯾﻢ ﺗﻮﺟﻌﺒﻪ ﺍﺵ ﻭ ﺳﺎﻟ ﺑﻌﺪ ﺩﺭﺵ ﻣﯿﺎﺭﯾﻢ. ﻧﻬﺎﯾﺘﺎﺗﺰﯾﯿﻨﺎﺗﺶ ﺟﺪﯾﺪ ﻣﯽ‌ﺷﻨﺪ.[لبخند]