من تنها نیستم

 

هر روز که به روز موعود ـ روزی که باید با سی سال خاطره وداع می کردم ـ  نزدیک می شدم، بیشتر کابوسش را می دیدم. به هرکس نگاه می کردم، یک بار سنگین روی قلبم سنگینی می کرد که شاید این آخرین دیدار باشد. نکند این دوست، آن فامیل، آن مادربزرگ مهربان و دیگری و دیگری در نبودم جهان را ترک کند. نکند حسرت خوب ندیدنشان روی دلم بماند؟

هر شب کابوس ماشینی را می دیدم که والدینم از فرودگاه بر می گشتند و می پرسیدم آخر به کدامین گناه، محکومشان می کنم به ندیدن فرزنشان که این تنها انتظارشان بود، در برابر همه وجود و توانمندی هایی که سخاوتمندانه به من هدیه کرده بودند.

در هر حال روز موعود آمد. ما بودیم و ده چمدان از خلاصه زندگی مفصلمان که بارها پر و خالی شده بودند. انتخاب میان همه متعلقات سخت بود. حتی چند روزی به انتخاب لباس مناسب برای خودم و هوچهر فکر کرده بودم. انتخاب لباس هوچهر آسان بود اما برای من لباسی که بشود ایران را با آن ترک کرد و با آن وارد آمریکا شد و بیست و چهار ساعت نشستن و سرویس دادن به دخترک پر تقاضای خسته چهار سال و نیمه را تاب آورد، برای خودش پروژه ای بود!

پروژه انجام شد و لباسم را انتخاب کردم: یک دامن ماکسی پرچین، یک بلوز گشاد و یک مانتوی جلوباز طرح سنتی، یک جوراب شلواری نازک زیر دامن ماکسی ام و یک صندل که بشود آسان پوشید و در آوردش. لباسی که برای هوای سرد تهران و هوای گرم مقصد مناسب باشد و بار زیادی آن سوی مرز روی دستانم تولید نکند. بدون یک خط آرایش که می دانستم با اشک هایی که خواهند آمد و خطوط مشکی همراشان و برای ساعت ها پرواز و بی خوابی، باید صورتم تنفس کند و آرایش خسته اش خواهد کرد.

چمدان ها را باید تنها می بردیم؛ من، آقای شیر و هوچهر. خانواده را گذاشتیم پشت شیشه ها تا کارهای مرتبط را انجام دهیم و برگردیم برای آخرین خداحافظی، برای عیان کردن اشک هایی که بارها در تنهایی ریخته بودمشان.

آقای شیر ده چمدان را رد کرد، من و هوچهر باید به سرعت از گیت بازرسی خواهران رد می شدیم تا چمدان ها را آن سو تحویل بگیریم.

زن بازرس پس از بازرسی بدنی گفت: جوراب پوشیدی؟

گفتم بله جوراب شلواری.

گفت: دامنتو بزن بالا.

دامنم را بالا زدم.

گفت: جورابت نازکه. برو شلوار بپوش زیر دامنت.

گفتم: خانوم دامن منو زدی بالا تا جورابمو ببینی، چه فرقی می کنه که جورابم نازکه یا کلفت؟!

گفت: اگه دولا شدی چی؟ یه تیکه از پات پیدا میشه. اصلاً راه میری پاهات سایه می ندازه، انگار لختی!

خونم به جوش آمده بود. گفتم: انگار لختم؟ بعد از پوشیدن یه دامن پرچین بدترکیب، یه بلوز روش، یه مانتو روش، یه جوراب شلواری زیرش، یه شال هم رو همش انگار لختم؟! نمی شه وقتی من دولا میشم، کسی زل نزنه به اون ده سانت پای من که جوراب هم داره؟ خانم من دارم مهاجرت می کنم. ده تا چمدون دارم، الان همه بی صاحب ریختن وسط سالن و واقعاً نمی دونم شلوارم تو کدوم چمدونه، اصلاً نمی دونم اون چمدانای بسته رو چطور میشه وا کرد! من الان هزار تا فکر دارم.

گفت: پاسپورتتو بده، شلوار که پوشیدی بیا بگیرش.

آخرین خشم ها را بلعیدم تا بروند کنار انبوه تمام آن دیگر خشم ها که پیشتر بلعیده بودم. همه جملاتم را فرو دادم. دلم می خواست فریاد بزنم: زن.یکه ندید بدید پرعقده، من مسوول تمام حقارت ها و عقده های جن.سی تو نیستم. برو یقه یکی دیگرو بگیر. من یک شهروند محترمم که تو فرقشو با یک زن ... نمی تونی تشخیص بدی. یعنی نه شعور اجتماعیشو داری و نه متاسفانه آی کیوشو. دلم برات میشوزه و این بدترین احساسیه که کسی می تونه نسبت بهت داشته باشه و این پایین ترین سطح احترام اجتماعی هست که داره نسیبت میشه! اما همه را در یک نگاه عاقل اندر سفیه پرنفرت خلاصه کردم.

چمدانی  را که احتمال می دادم حاوی شلوار باشد،  میان فرودگاه باز کردم. رفتم به بازرسی خواهران. زل زده بودند به من. گفتم اتاق پرو ندارید؟ دوست ندارم جلوی بقیه لباس عوض کنم. تمام تنم می لرزید. میان تمام غصه هایم، همه اشک هایی که به زور قورتشان داده بودم، همه جدایی هایی که می خواستم انکارشان کنم، جای اینطور توهین ها را نداشتم. شلوار را زیر دامنم پوشیدم! اجازه عبور گرفتم و به نگاه های خیره مردم فرودگاه که زل می زدند به شلوار زیر دامنم لبخند می زدم.

برگشتم برای خداحافظی. برای آخرین اشک ها، برای خداحافظی با سمبلی از تمام متعلقاتم.

یادآوری خاطره بازرسی خواهران یکی از صدها  خاطره مشابهش است، اما ثبت آخرین لحظات وطن، با چنین هراس ها و توهین هایی منصفانه نبود. همان جمله ای که با بغض توی صورت بازرس قی کردم.

در هر حال اینها را نوشتم، برای آنها که می پرسند چطور کابوس می بینم. شاید همه تجربه مشابهی ندارند، شاید با همین تجربه همه کابوس نبینند، اما اینجا می گوید که افراد بسیاری چنین تجربیاتی دارند و شاید کابوس های مشابهی.

 

  • در جواب سوالتان که چرا شلوار را با دامن جایگزین نکردم اینکه آنقدر شلواری که پیدا کردم نسبت به لباسم بی ربط بود که ترکیبش زیر دامن باز بهتر بود! جلوی مانتو هم باز بود، احتمالاً اجازه نداشتم با شلوار بپوشمش.

 

 

/ 18 نظر / 51 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ميم

همه اينها به كنار.. تصور كنيد در بيمارستاني كه عزيزي براي جراحي بستري شده، اضصراب و لحظه شماري براي ديدار بيمار، كنار در ورودي "خواهران" بايستي ، چادر سر كني، لاك برادرزاده 14 ساله ات را پاك كني، توهين ها را به جان بخري و مراقب باشي مردي (!) به خاطر مانتوي تو در گناه نيفتد.. (مكان: تهران، خيابان ملاصدرا، بيمارستان بقيه الله) !!!!!

فاطمه مامان صبا

عزیزم من همچین منظوری نداشتم.......شاید بد گفتم منظورم این بود که دلیلتون برای مهاجرت محدودیت های موجوده یا اینکه کار و تحصیل و یا آینده ای بهتر و مطمئن ترباعث شد این تصمیمو بگیرین من خواهرم ساکن استرالیاس و از کم و کیف زندگی در کشورهای پیشرفته بی اطلاع نیستم ...... فک کردم داشتن حجاب تو ایران از دلایل مهاجرتتون بوده و از مشکلاتت بی خبر بودم آسا جان من در موردت قضاوتی نکردم.....اصلا به خودم اجازه نمیدم راجب کسی که بسیار کم میشناسم قضاوتی بکنم با همه اینها خیلی معذرت ی خوام اگه ناراحتت کردم

منصوره مامان نورا

وای اسا جان ... متاسفم . متاسفم . بغض راه گلوم رو بسته . چندروز پیش مادری رو دیدم که جلوی گشت ارشاد به پای یکی از همین زنان حقیر افتاده بود و التماس می کرد که دخترکش رو ببخشن و اجازه بدن از داخل ماشین گشت بیرون بیاد و با خودشون نبرندش . اشک می ریخت و خودش رو کوچک می کرد و حاشیه ی کثیف چادر سیاه اون زن رو می بوسید و التماس می کرد . دست آخر مادر رو از خودشون جدا کردند و در حالیکه او به بدنه ی ماشین می کوبید با یک تیک اف دور شدند . زن بیچاره روی زمین افتاده بود و اشک می ریخت . تمام تنم می لرزید و از خشم دندونهامو فشار می دادم و کاری از دستم برنمیومد . شب از وحشت اونچه که دیده بودم خوابم نمی برد . به چند نفر زنگ زدم و با بغض تعریف کردم . برای هیچکس عجیب نبود ! برای کسی تازگی نداشت ! برای کسی غیر قابل فهم نبود!!! آسا جان خسته ام و متاسف . دلم گرفت برای اون همه رنجی که در آخرین دیدار با وطن بهت تحمیل کردند . متاسفم عزیزم .

منصوره مامان نورا

در ضمن آسا جان من همه ی پستهایت را می خوانم بدون جاانداختن حتی یک خط . برای خواندن تو و دوستان بی نظیری چون تو همیشه وقت هست . اما شاید فرصت نشده که خودم را ثبت کنم . بر من ببخش عزیزم . در مورد پستی که راجع به کتاب گذاشته بودی . باید بگویم چرا در ایران هم کتابهایی که با طنز و شوخی مطالب را عرضه کنند و یا آموزش دهند هست . دست کم می دانم که یک مجموعه ی ده جلدی برای گروه سنی نوجوان ، با مضمون طنز اجتماعی پدر نورا تصویرگری کرده است . و در سنین پایین تر هم نورا چند کتاب در این زمینه دارد . اما از انجا که در ایران دسترسی به همه چیز توام با سختی و کاوش بسیار است و البته در این زمینه گستردگی کشورهای پیشرفته هم وجود ندارد شاید به آنها برخورد نکرده ای . در هر حال هر ایده ای داشته باشی که در زمینه اش کاری از دست من بربیاد با کمال میل حاضر به خدمتم عزیزم .

منصوره مامان نورا

آسا جان کامنتهای من کو ؟؟؟؟؟ هیچکدام ثبت نشده ؟؟؟؟ یا الان نمی تونم ببینمشون ؟!!!

ساعت ها

ببخشید فقط میتونم بگم خاک بر سرش! چقدر سخت بوده برات اون هم تو لحظه رفتن...لعنت به این جماعت

بانوی مهر

خوشحالم برات دوست نادیده ام . خوشحالم که از اینجا رفتی ... خوشحالم .....

نازنین

واییی واقعا ون آدم به جوش میاد نمیدونم چرا اینا با دامن مشکل دارن چند وقت گشت ارشاد منو گرفته میگم حجابم که مناسبه میگه چون دامن پات کردی!!! گفتم خانوم شما دامن پات نمیکنی؟؟ میگه دامن ممنوعه میخواستم جیغ بزنم خلاصه رفدیم تاهد دادم که دیگه دامن نپوشم شوهرم هم برام شلوار آورد منم مثل شما مجبور شدم زیر دامنم شلوار پام کنم[ناراحت] دوست دارم منم بتونم روزی از اینجا برم با خیال راحت بتونم لباسی که خودم دوست دارمو تنم کنم نه لباسی که اینا میخوان.

saeed edalat

میدونید ایراد کار شما؟