پری

 

کارتون تینکربل همراه ما آمد آمریکا. کارتون فارسی اش را می گویم، چراکه هوچهر عاشقش بود. هر سه شماره اش هم آمد. عروسک هایش هم آمدند، چرا که دخترک آنها را جایزه گرفته بود، که دلش می خواست پری ها را در دستانش لمس کند.

این روزها هوچهر دلش می خواهد یک پری باشد. ماهم کمی بهره گرفتیم از آرزوی دخترک.

از زمانی که آمده ایم، هوچهر شب ها راحت نمی خوابید. نیمه شب بارها بیدار می شد و جیغ می کشید. می گفت که می خواهد چراغ اتاقش تا صبح روشن باشد. نهایتاً تا چهار صبح تختش را تحمل می کرد، بعد سر جای من می خوابید و من یا باید روی زمین می خوابیدم و صبح کمردرد را به جان می خردیم  یا روی تخت باقی می ماندم و لگدهای هوچهر را تاب می آوردم!

یک شب گفت که آرزو دارد یک پری باشد اما گویی پری ها آرزویش را نمی فهمند و برآورده اش نمی کنند. از اقای شیر خواست تا روی کاغذ آرزویش را بنویسد بلکه پری ها بخوانند و بفهمند! این هم متنی که هوچهر تقاضا کرد آقای شیر برایش بنویسد:

اسم من هوچهره. من کارتون پری دیدم، حالام آرزو دارم که یک پری باشم.

 

به او گفتیم که پری ها اگر عادات خوب داشته باشد برایش جایزه می آورند. از او خواستیم که قبول کند شب با چراغ خواب بخوابد و چراغ اتاق خاموش باشد، شب هم به تخت والدین اسباب کشی نکند (شایان ذکر است که آمدنش با یک اسباب کشی همراه است: عروسک، روتختی، متکا و سایر منسوبات آن شب!)

شب قبول کرد چراغ خاموش شود و موفقیت حاصل شد و ترسش ریخت و شب های بعد هم به آسانی رضایت داد چراغ خاموش شود. اما پنج صبح به همراه کاغذ آرزوهایش مهاجرت کرد. وقتی آمد گفتم اگر بماند جایزه نمی آورند. چون خیلی طالب بود که با پری ها ارتباط داشته باشد به سرعت بازگشت و عجالتاً مشکل خواب حل شده و ترسش از تاریکی ریخته است و این شب ها آرام تر می خوابد. یک خانه باربی بزرگ هم جایزه گرفت. (حالا بگذریم از اینکه شب هنگام خرید می گفت من اسباب بازی می خوام و وقتی می گفتیم امروز خانه باربی گرفته می گفت، اونو که پری ها آوردن، شما که نخریدین!!!)

امروز دوستانش برای بازی به منزل ما آمده بودند. روز خوبی باهم داشتند. هوچهر دیگر انگلیسی دست و پا شکسته ای صحبت می کرد و شاد بود و بازی می کرد و دوستانش هم از شادی در پوستشان نمی گنجیدند که گفتم همه چیز آزاد است و برای خنده های دخترکم داشتم هر بهایی می دادم؛ کوسن های نو و متکاهای سفید در دستان چرب کودکان به این سو و آنسو حتی دستشویی پرتاب می شدند، همه اسباب بازی ها در سرتاسر خانه پخش بودند و ... . وقتی رفتند به اتاقش رفتم و بخش بیشتر نابه سامانی ها را مرتب کردم و گفتم جمع آوری لگوها با خودش است. وقتی مخالفت کرد، گفتم در اتاق می ماند تا لگوها جمع آوری شوند.

یک ساعتی بیرون نیامد. به اتاق بازگشتم. دیدم تمام میزش را با ماژیک رنگ کرده. تمام روزم را به گونه ای تقدیم دخترک کرده بودم، از پذیرایی و آشپزی برای کودکان گرفته تا نظم بخشیدن به نابسامانی ها و دیگر حواشی، در روزهایی که به تمامی لحظاتش احتیاج داشتم. حالا ماژیک های روی میز و البته روتختی را هم باید نمی دانم با کدام جادو محو می کردم. اما یک نقاشی زیبا هم کشیده بود از یک پری.

 

 

 

لگوها همچنان روی زمین بودند و به عروسک پری ها از اسپری ای می زد که قرار بود وقتی احساس خطر کرد به موجوداتی که از آنها می ترسد بزند (توصیه روانشناس). پرسیدم چه می کند، گفت از دست پری ها ناراحت است که او را پری نکرده اند و می خواهد که دیگر نباشند.

گفتم اصلاً چرا می خواهی پری باشی، گفت می خواهم بتوانم پرواز کنم و از این خانه بروم.  

به او گفتم، یک دخترک باهوش و ناز بودن خیلی بهتر از پری بودن است. بهتر نیست به جای فرار از جمع آوری اسباب بازی ها آنها را جمع کند و به باغ وحش زیبایی که دیروز رفته است بیندیشد و... . اما آب در هاون کوفتم.

در عین اینکه دلم برایش سوخته بود، اما همه خستگی این روزها به تنم ماند و همه فلسفه زندگیم زیر سوال رفت. از خود پرسیدم، یعنی این روزهای سخت به پایان خواهد رسید و آنروز می رسد که از آمدنش راضی باشد و روزی از ما تشکر کند بابت تمامی پول و زمانی که هرکدام را چند برابر توان حقیقیمان تقدیمش می کنیم و بابت تمامی نقشه های زندگی مشترک من و آقای شیر که همیشه به خاطرش، برایش و در راستایش تغییر جهت می دهند یا انگشت اتهامش را همواره به سمتمان نشانه خواهد گرفت.

 

پانوشت: ما لحظات خوش و شیرین کم نداریم، اینجا امکاناتی هست که ما و دخترک پیشتر نداشته ایم. اما این روزها گاهی روزهای سختی می شوند که باید بگذرند. بر من ببخشید اگر بیشتر سختی ها را می نویسم. دلم می خواست این صفحه پر باشد از انرژی مثبت اما گویا وقتی دلم تنگ می شود، سراغش را می گیرم.  

 

 

 

 

/ 14 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی

هوچهر که شکی ندارم خیلی زود به شرایط جدید عادت میکنه من از اون آدماییم که زندگی توی غربتو دوست ندارم اما همیشه فکر میکنم که اصلا به صلاح بچه هام نیست که بزگردم. برگردم که بچه هام همیشه جنس ضعیف تر باشن؟ برگردم که درس بخونن و دکتر یا مهندس باشن و نتونن کار مناسب پیدا کنن و یه عمر غمشون فقط غم تامین امکانات رفاهی اولیه باشه که اینجا هر آدمی که یه شغل معمولی داره بهشون دسترسی داره. من بر عکس اون آدم ناشناس قبلی فکر نمیکنم که شما خیلی چیزا رو از اون گرفتین. برعکس شما خیلی چیزا به اون دادین که حتما حتما 20 سال بعد ازتون تشکر میکنه که این امکانو بهش دادین.

مامان آرمان

آسا جون می فهمم من هم بیشتر ناکامی ها و غمها را دوست دارم بنویسم انگار یه جورهایی سبک می شوم.... ولی نگران نباش دوست عزیز....هوچهر دختر باهوش و حساسی است به زمان بیشتری نیاز دارد تا با اون محیط کاملا خو بگیرد ولی همه چیز درست میشه....[لبخند][قلب]

مامان آرمان

در زمان نقاشی اش خیلی قشنگ بود هنرمند کوچولوی ناز را می بووووسم[ماچ]

مامان آرمان

این روزها اونقدر ذهنم درگیر ثبت نام مدرسه آرمان هست که تپق های کلامی و نوشتاری و...زیاد دارم "در ضمن " را نوشتم "در زمان"... اگر وقت می کردم یه پست مفصل در مورد مدارس تهران خودمان می نوشتم اونوقت می دیدی که چه کار خوبی کردی و رفتی ....شاید باورت نشه که دوست دارم پسرکم را در خانه آموزش بدهم تا اینکه به مدرسه بفرستم ....اما چاره ای نیست...باید بسوزم و بسازم...

پریسا

من هم بیشتر وقتهایی که دلم سنگینه میل به نوشتن پیدا میکنم و به قول تو دلتنگی هام رو به وبلاگ میارم. دلیلی برای معذرت خواهی از کسی نیست. هر چه نوشتی خوب است. استرس های هوچهر هم برطرف میشه. روشی وقتی ما آمده بودیم با وجود اینکه در ایران اصلا جیش در شلوارش نمیکرد، دوباره شروع کرد به خیس کردن تختخوابش. ولی بعد از مدت کوتاهی برطرف شد. میدونی وقت هایی که خسته میشم و احساس میکنم تلاش زیادی برای بچه ها کردم و نتیجه ای را که می خواستم نگرفته ام، همین احساس ناامیدی که نوشتی رو پیدا میکنم. ولی از اون فکر هاست که دنبالش نمیرم. فکر های جانشینی که استفاده میکنم اینها هستند. " من بهترین کار خودم را میکنم و نتیجه مهم نیست" "هر رفتار و کاری که من میکنم اثر خودش رو در بچه ها میگذاره هرچند که الان من نتیجه ی دلخواهم رو نمی بینم" و آخریش هم اینه که "همه ی سرمایه گذاری انرژی و توانم رو برای بچه ها نکنم و برای خودم هم چیزی باقی بگذارم." خوب باشی همیشه....

navaz

mamane hoochehre aziz, shayad hoochehr kheili khaste boode va digar ramaghi baraye moratab kardane lego ha nadashte. shayad mishod azash bekhahi ke farda sobh Lego ha ra jam konad. digar inke inja dar classhaye parenting migooyand be bache nagooyeed boro logohayat ra jam kon. berin tooye otaghash begooid man sabzha ra migozaram tooye sabad, to ghermezha ra bezar va baham va dar kenare ham jam konid.

لی لی

maman e aziz.1sali hast ke webloget ro mikhunam.hala ke mohajerat kardi ba alaghe bishtari donbal mikonam.miduni man ham tu ghorbat zendegi mikonam taze ehtemalan az inja ham daram miram ye ghorbate dige.ye pesare 5 sale ham daram.daram divune misham, hich juri nemitunam befahmam chi behtare chi badtar.harfhaye shoma be har hal noktehaye jadidi be man mige,movafagh bashi

bahareh mamane amir va ava

akhe mamani,mage dokhtaremoon tanhayi bazi arde bood ke tanhayi jameshoon koneh .shayad khoob bood ke ba doostash ba ham ye kamaki jam mikardan .motmaen bash ham hoochehr ham shoma kheyli zoodtar az ooi ke bayad be mohit khoo migirin va barah hae chi ja miyofteh. rtyy be hoochehre nazam begoo khale bahar ham rango shekle roo baleshiye toro dare va ashegheshe .. age ye roozi ham hoochehr angoshte eteham be samtetoon derz kard shoma bayad be khodetoonoonghadr ian dashte bashin ke behtarin ro barashentekhab kardin.

نسیم

امیدوارم که هم شما و هم هوچهر خیلی زود به شرایط جدید عادت کنید...فکر میکنم که همه این مشکلات رو دارن ،مهاجرت تغیر بزرگیه و هر تغیری با خودش مشکلاتی داره که با مرور زمان همه چیز خوب میشه .شاد باشید

آرین و مامانی

سلام آسا جووووون خوبی عزیزم ولی من مثل تو نتوانستم پسرم را در اتاقی تنها بخوابانم چون دوست نداشتم بترسد و با دلهره بخوابد میخواستم همیشه در کنارم و در آرامش به خواب برود مگر چند سال میخواهد پیشم بخوابد؟ یکمی که بزرگتر شد دیگر به زور هم نخواهم توانست کنارم بخوابانم و خودش به اتاقش خواهد رفت و در را قفل خواهد کرد. البته ببخشیدا اینجوری گفتم ولی دلم برا هوچهر میسوزه خب میخواد یشت باشه چه اشکالی داره؟! تختش رو بزار کنار تخت خودتون در مورد جمع کردن لگو ها هم بچه ها حرف های دستوری رو دوست ندارن و برعکس جواب میده باید با کمک همدیگه اتاقش رو مرتب کنید براتون آرزوی بهترینها رو دارم [ماچ][گل]