فرشته به خواب می رود اما وجدان بیدار است

وقتی زن ها مادر می شوند، دو دستی می چسبند به دنیا. نه چون عاشق زندگی می شوند و انگیزه پیدا می کنند برای زنده ماندن، که از مردن می ترسند. ضمیر ناخودآگاشان روزی چند بار می پرسد: اگر مردم، کودکم چه کند؟ 

 

دخترکم زیادی صبور است. در یک عروسی دستش خورده بود به بخاری گازی و در جا تاول های بزرگی بر جای سوختگی جا خوش کرده بودند. درست به یاد نمی آورم که چطور متوجه سوختگی روی دستش شدم، اما وقتی پرسیدم دستش درد می کند یا خیر، گفت که خیلی درد دارد اما همین. نه گریه ای نه هیجانی در کلامش و نه بی تابی ای. به گونه ای که کسی باور نمی کرد دست کودک سوخته باشد! می گفتند مگر می شود این زخم ها رد سوختگی باشند و اینطور ساکت بماند؟!

 

امروز گلویش درد می کرد و وقتی پرسیدم خیلی درد دارد؟ گفت که خیلی درد دارد و از دیروز درد داشته است. باز با همان کلمات آرام. بی گریه. بی ناله.

 و من فرشته کوچکم را در آغوش گرفتم. از او خواهش کردم درست لحظه ای که دردی وجودش را آزرد، دردش را با من تقسیم کند.  

 زیباترین لبخندش زمانی است که به خواهشش برای باهم آرمیدن آری بگویم. دستان کوچکش را حلقه می کند دور گردنم و من را به بهشتی وارد می کند که نمی خواهم زیر پایم باشد و می خواهم داخلش باشم.

 اما دلم می خواست  هوچهرک اینهمه صبور نبود. می خواستم یاغی تر باشد. می خواستم آسوده تر رهایش کنم در دنیای وحشی، روزی که بمیرم یا بانوی بالغی باشد.  می خواستم کمتر بهراسم از مردن، از تنها گذاشتنش. 

نمی خواستم وقتی کودکم را با گلودرد خودخواهانه به مهمانی برده ام گوشه ای تنها و بی همبازی بازی کند، هیچ مزاحمم نشود و منتظر بماند تا خودخواهیم که به پایان رسید به منزل برسانمش، به رختخواب که اگر بیمار هم نبود زودتر از اینها باید به آغوشش می رفت. می خواستم فریاد بکشد که گلویش درد دارد، بهانه بگیرد، غرغر کند، صبرش تمام شود، هیچ اینها را نمی خواستم. 

 نمی خواستم با وجدانم تنهایم بگذارد و مانند یک فرشته در برابر چشمانم به خواب رود.

 

 

 

 

 

/ 15 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مريم

زيباترين لبخندش ... و اشكهاي من كه چقدر كودكانمان شبيه همند...

زن و رهایی

میدونم سخته اما سعی کن یادش بدی جیغ بزنه،گریه کنه،بغض کنه،...بعدها و در دوره بزرگسالی آزار میبینه.صبور بودن زیاد لزوما حس خوبی نیست.من تجربه کردمش

lily

vaaay vayy aman az in hame shebahat e neveshtehaye in khune donya jaye kuchikie, adam haye nadideye por shebahat.. khosh bashi azizam

هنا

هیچ تجربه نکردم این حالت رو اما باید دل یک مادر رو بیازاره. و البته می دونی که ما مادرها همیشه دلمون می خواد بچمون رو به سمت یک سکوی ایده ال و متعادل هول بدیم. دقیقا من هم خیلی وقتها آرزو می کنم که سارا کمی صبور باشه هر خواسته ش رو به صورت یک حق مسلم بین المللی محکم و قاطع بر سر این و آن نکوبه و یاد بگیره برای هر کاستی و رنج مختصری آسمون رو به زمین نچسبونه!!!!

شیلا مامان نیما

اگر صبور نباشی یک جور آسیب می بینی و اگر صبور باشی جور دیگر. به نظر من روی خط تعادل راه رفتن خوب است. و البته تلاش برای حفظ این تعادل. دخترها صبورند. پرتحمل و همین دست دختران هستند که در آینده بهترین مادران می شوند

لیلی آراز

آسای عزیزم، من هم تا حدی مشکل شما رو دارم... آراز هم بچه ای است که هر اتفاقی هم بیفته هرگز و هرگز از شرایطی که توش قرار داره گله نمی کنه و باز هم هر اتفاقی هم که بیفته لبخند از لبش دور نمیشه حتی اگه مورد تهدید و تنبیه قرار بگیره... سر همین موضوع هم بارها به مشکل برخوردم؛ چون مجبور شدم به معلم هاش و مربی هاش بارها توضیح بدم که چهره شاد و لبخندش الزاما به معنی رضایت از شرایط نیست و این بخشی از شخصیتشه که سعی می کنه در هر موقعیتی شاد بمونه و معمولا تخلیه روانیش به صورت به هم فشردن دندانها در خواب و گریه و کابوس شبانه نمود پیدا می کنه ... نمی دونم آیا هرگز میشه بخشی از این شخصیت رو به تعادل رسوند یا نه و اینکه آیا درسته این به تعادل رسوندن، چون معمولا ما صفت هایی چنین رو (مثل صبر و خوشرویی و گله نکردن و بهانه گیری نکردن) مثبت می دونیم .... می دونم که راه مشکلی در پیش داریم که ممکنه هرگز هم به مقصد نرسیم اما در هر حال این هم یکی از جدالهای مادری است....

مامان شنتیا

خدای بزرگ، میخوام از همین جا-همین صفحه که با خوندنش گریه ام گرفته که چطور هر مادر باید یک سر باشد و هزار سودا- یه سوال بپرسم. میخوام بدونم" آیا در دنیا کاری سخت تر از مادری هم هست؟"

مونس

سلام خانوم . حال شما ؟ در راستای شروع کردن یک ارتباط دوستانه جدید شروع کردیم به خواندن آرشیوتان هنوز ناقص است خواندنم ولی بسی مسرور شدیم از تشبیهات زیبای دخترک : شنل قرمزی و از بخش راهنمای از پوشک گیری هم استفاده خواهیم کرد در آینده ای بس نزدیک... راستی هوچهر باید مانند ظاهر زیبایش که اسم خوش آهنگی است معنای زیبایی هم داشته باشد. خوشحال میشوم بدان... مادری کردن گوارای وجود[گل]

منصوره مامان نورا

آسا جان دلم رفت برای این فرشته ی دوست داشتنی صبورت .هر چند که نمی دانم در این روزگار نامراد این صبوری چقدر به نفع روح و روان نازنینش است و مباد که گزندی ببیند . نورا ، برعکس هوچهر عزیز ، اهل حرف زدن است . حرف زدن از هر چیزی که ازارش داده و یا فکرش را مشغول کرده است . عشق و محبت و رنجش و یا خشم و نفرتش را به راحتی بروز می دهد و چیزی را در خود نمی ریزد . صد البته که چیزهایی هست به حتم که من نمی فهمم و هرگز نخواهم دانست . برعکس ،‌من هم دخترکم را همیشه می خوانم به صبوری بیشتر و بازگو نکردن هر آنچه که از ذهن کوچکش می گذرد به دیگران . اما با این همه ایمان دارم که هر کودکی بر اساس جوهره و ذاتش عمل می کند و فاصله گرفتن از آن کار ساده ای نیست ... خدا این فرشته ی صبور و زیبا و مهربانت را در پناه خودش حفظ کند .

امیدوار

سلام نمیدونم از کجا شاید از وبلاگ زنان اول هدایت شدم اینجا. متوجه شدم مهاجرین به آمریکا.کاری که خانواده ی من هم تصمیمشو داره.شروع کردم برای آشنا شدن با حسی که بسراغم میاد بعد از مهاجرت و مسایل دیگه وبلاگتونو از زمانیکه مهاجر شدین بخونم .یعنی تقریبا اسفند 90.به این پست که رسیدم دیدم دیگه نمیتونم بی کامنت گذاشتن رد بشم.کلا خوب مینویسین. ولی این پستتون با درون من رزونانس کرد انگار .منم دقیقا نسبت به دخترم همین حالو دارم.همه میگن خوش بحالت چقدر دخترت آرومه . ولی من مادر میفهمم چقدر ناراحتیشو تو دلش میریزه.منم خیلی نگران آیندشم.و مخصوصا نگران اینکه بیام آمریکا و اونجا نتونه تو مدرسه از پس بجه ها بربیاد.من شنیدم که جو بچه ها تو مدارس خیلی باند بازیه.و مسخره کردن و وسط گذاشتن بچه ها خیلی رواج داره.دختر من کلاس 3 دبستانه و ما تا بیایم 3 و شاید 4 رو هم تموم کرده باشه.بهرحال از نوشته هاتون استفاده میکنم .ممنونم .اگر راهنمایی برای من داشتین ممنون میشم بهم بگین.