دست هایش

دو وبلاگ مجزا نوشتن کار وقت گیری است، به گمانم باید فکری کنم، دومینی چیزی بخرم. 

 

اصولاً برای پلیس آمریکا یا دیگر رانندگان، توجیهی وجود ندارد برای زنی که حین رانندگی، بی هیچ مانعی، در خیابانی عریض ناگهان ترمز می کند.

برای هیچ کس توجیهی ندارد. اما یک زن ایرانی که به تازگی ایران امروز را ترک کرده، ممکن است ناگهان ترمز کند، بی هیچ دلیل ظاهری. چرا که یک ضمیر ناخودآگاه، جای خالی دستمالی دور گردن را اعلام می کند که نبودش مساوی بود با رعب و وحشت، زندان، متهم به ناپاک بودن و هزار و یک اتهام دیگر.

من همان زنم که دست هایم راهشان را گم می کنند وقتی قرار نباشد هزار فرایند را کنترل کنند. دست های من عادت داشتند، وقتی قرار بود در رانندگی دور دو فرمان بزنم، دنده را عوض کنند، روسری را که در اثر حرکات گردن افتاده بود، به سرعت سر جایش برگردانند. دستم هایم که می توانستند مستقل از هم عمل کنند، یکی روسری صاف کند، دیگری فرمان را بچرخاند، و هرکس زودتر کارش تمام شد دنده را برای بار دوم عوض کند، یک اتحاد پنهان داشتند که با هماهنگی، دست فرمانی در خور توجه ارائه دهند، دست هایم باید در برابر بوق های مردانی که زن دیده بودند و بی هیچ دلیلی یا تاخیری به واسطه صاف کردن روسری بوق می زدند، قوی می ماندند، تا فرمان را به موقع بچرخانند، که هر روز و هر روز عدم ارتباط زن بودن با دست فرمان کج و معوج را ثابت کنند.

حالا این روزها بیکار مانده اند. قرار نیست، روسری را صاف کنند، دنده ماشین اتوماتیک است، خیابان ها عریضند، اصلاً دور دوفرمان و پارک دوبل و بوق دیگر راننده ها کجا پیدا می شود!

اما کابوس ها مانده اند. کابوس هایی که نمی دانستم حضور دارند. اما وقتی بیدار می شوم که می بینم بی هیچ دلیلی ترمز کرده ام، من مانده ام و نگاه مبهوت ناظران به زنی که بی دلیل ترمز کرده و گویی نمی شناسمش، برای من هم غریب است! یک عصب بیدار و بیماری طی سال ها شکل گرفته که قرار است هنگام نبود آن حلقه دور گردنم آلارم بدهد، گاه و بیگاه سیم برق وصل کند به تمام وجودم، قلبم را به تپش بیندازد، وحشت را بدواند در تمام اعصاب و رگ هایم. عصبی که لابلای هزار عصب مریض تر گم شده بود و نامرئی می نمود و حال دارد وجود مریضش را به نمایش می گذارد.

اینجا توجیهی وجود ندارد برای زنی که بگوید ورزش نمی کند چون کابوس می بیند، چون خودش راه خودش را بسته است. چون نمی تواند کنار مردان ورزش کند، چون به ازای لباس ورزشی پوشیدن کابوس می بیند.

 اما زنی که تازه از ایران امروز آمده، کابوس می بیند، خودش سر راه خودش قرار می گیرد. این زن کنار مردانی که به واقع چشم پاک و نجیب و با حیا هستند هم نمی تواند ورزش کند. مردانی که وقتی او وارد باشگاه می شود، بلوزشان را به تن می کنند، چشم هایشان به واقع پاک تر از چشمانی است که او به آنها خو کرده بود. اما برای او دویدن و دولا راست شدن کنار کسانی که اصلاً نگاهش نمی کنند، اما مذکرند سخت است. دیروقت می رود تا تنها ورزش کند. اما بعد تا برسد به سالن چند قدمی آپارتمانش، نیمه جان می شود. شب ها هم یک کابوس مشترک می بیند، می بیند که دیروقت است، تاریک است، تنها از باشگاه برمی گردد، دو مرد دنبالش می کنند، او سریع می دود اما آنها سریع تر می دوند. آنها می رسند. آنها ریش دارند، ناپاک خطابش می کنند، می گویند: فکر کردی همین جوریه؟ لباس ورزشی بپوشی، برای خودت بچرخی؟ به او تعرض می کنند، او فریاد می زند اما صدایی از گلویش خارج نمی شود و در آخر او با دست خودش قربانی می شود و باشگاه رفتن را ترک می کند، اما مردهای شب هنوز هر شب رجوع می کنند.

باشگاه رفتن را ترک می کند، برای پاهایش لالایی می خواند تا آرام بگیرند، تا روزی که عصب های بیمارش به خواب روند و دست هایش مانند دست های یک خانم آرام بنشینند.

 

 

 

/ 22 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هنا

آسا جان وقتی برگشته بودم اصلا نمی توانستم بروم بیرون از خانه آنقدر که اعصابم خرد و خاکشیر میشد. از نبودن پیاده روی درست و حسابی از رد شدن از خیابان آن هم ژانگولری و با هزار بوق و فحش و ...از هزار و یک تنه و اخم و ایش و اوشی که مردم با اعصاب خراب روانه ی هم می کردند. جالب برایم این بود که برای بقیه این چیزها خیلی عادی بود و به قول تو در لایه های زیرین اعصابشان پنهان. عادت کردم من هم. یادم هست یک پست نوشته بودم که هنوز کرگدن نشده ایم! چون هنوز عادت نکرده بودیم. اما خوب همه ش هم همین نبود. راننده اتوبوس مهربانی که هوای من بچه دار را داشت، عابر پیاده ای که بی درخواست من کمک می کرد کالسکه را از جای ناجور عبور بدهم، خانم مهربانی که با بچه ام دالی بازی می کرد و هزار و یک مهر هموطنی همزبان و همدل که تا عمق جانم می نشست و دلم برایشان بسی تنگ بود. زندگی همیشه و همه جا بده و بستان است...

شاه بلوط

به قول توکا نیستانی این همون چمدون اضافه ای هست که هر ایرانی با خودش میبره خارج از ایران

نازنین مامان راشا تمشکی

آسای نازنین کم کم اعصاب مریض هم درمان می شن. زمان داروی خیلی خوبیه. عروسک عزیزم با اون چهره ی آسمانی رو می بوسم.

فاطمه مامان صبا

سلام خوبین؟اولین باره کامنت میزارم ولی خواننده وبلاگ این دخمل موفرفری خوشگل هستم راستش برام عجیبه ......شما واقعا کابوس میبینی که تو ایرانی؟؟؟یعنی انقد بهت سخت گذشته درسته ایران محدودیت های زیادی داره ولی بنظرم اونقدرا هم زندگی کردن توش نشدنی و غیر قابل تحمل نیس همه جا بد و خوب داره و اینم درسته که ما جهان سومی هستیم و بالطبع فرهنگ ضعیفتری نسبت به کشورهای دیگه داریم ولی با تمام این تفاسیر به گمونم مشکل خاصی باعث شده که مهاجرا کنین و انقد دلتون از اینجا پر باشه درسته؟؟؟ با آرزوی روزهایی آرووم و شاد و قشنگ برای خونواده پر مهرتون

هنا

آسا جان انتشارات قدیانی توی سایتش جایی برای پذیرش و پیشنهادات چاپ گذاشته....من یه تلاشی می کنم تو هم دوست داشتی بکن. http://www.ghadyani.org/translated-written-acceptance/default.aspx

پریسا

میفهمم چی میگی. سالهای اول که ماشین نداشتیم و مسیری رو پیاده میاومدم, همیشه وقتی در تاریکی سایه ادمی رو میدیم, گارد میگرفتم و تا بیاد و رد بشه دلم همینطور تاپ تاپ میکرد. الان دیگه از سایه ها نمی ترسم. بتدریج به این فضا عادت میکنی.

مامان مریم

سلام آسا خانم من تازه با وبلاگتون آشنا شدم و کلی از این قلم زیبا و اقع بینی و قدرت انتقال بی نظیر شما حظ بردم انشالا که خداوند شما همسرتون و دختر کوچولوی نازتونو در پناه خودش صحیح و سلامت حفظ کنه و همیشه دلتون شاد باشه آسا خانم از این که اطلاعاتتونو در اختیار ما میگذارین خیلی ممنون واقعا گرفتن اطلاعات واقعی و ارزشمند بخصوص در مورد بچه ها نعمت بزرگی است که به دست اوردنش هم اسون نیست اما شما بزرگوارانه اونا رو در اختیار ما میذارین آسا جان با خواندن این پستتون یه سری سوال برام پیش اومده که دوست دارم اگه وقت داشتی جواب بدی اول این که ما که تنها زن‌های مسلمان جهان نیستیم حتما زن های باحجاب دیگه ای هم هستند که رانندگی میکنند و حجاب براشون زحمتی نیست یا این که با آقایون مشترکا ورزش نکنند یا بقیه محدودیت ها هرچند من کلیت نظرتونو راجع به مردهای ایرانی نگاهشون و طرز برخوردشون در جامعه با زنها قبول دارم (البته نه همه مردها) ولی دوست دارم بدونم زن‌های مسلمان تو جائی که شما زندگی می‌کنی چطورین؟ ایا واقعا اگر زنی دیروقت و تنها در خیابان باشه کسی مزاحمش نمیشه؟ (چون ما خیلی از مزاحمت اشرار در انجا ها شنیدیم) ادامه داره

مامان مریم

و این که درست است محدودیت خوب نیست و خیلی سختی ها به دنبال داره اما انطور که در یه کامنتتون خوندم ازادی مطلق اونجا هم بی دردسر نیست (وجود لزبین ها یا والدین تک و ...) ببخشید که خیلی طولانی نوشتم اما واقعا دوست داشتم اطلاعات درست و تحلیل دقیق شمارو راجع به مسلمانی حجاب و محدودیت هاش و ازادی که اونجا وجود داره بدونم ایا واقعا ما در یه کابوس زندگی می‌کنیم؟[نگران][ماچ]

نوا

دلم سوخت . هم برای شما هم خودم هم دخترکانمون و هم تمام آنهایی که به اجبار در این بندها اسیر هستند...

فاطمه مامان صبا

عزیزم من همچین منظوری نداشتم.......شاید بد گفتم منظورم اینه فقط بدلیل محدودیت ها مهاجرت کردین یا تحصیل کار و شاید آینده بهتر و مطمئن تر باعث شد این تصمیمو بگیرین من خواهرم ساکن استرالیاس و از کم و کیف زندگی در کشورهای پیشرفته بی اطلاع نیستم من فک کردم داشتن حجاب تو ایران خیلی برات سخت بوده و از دلایل مهاجرتت بوده و از مشکلاتت بی خبر بودم آسا جان قضاوتی در موردت نکردم....معذرت میخوام اگه ناراحتت کردم