قانون بیست ـ هشتاد

 

به گمانم هیچ زن و شوهری در نسل یا نسل های پیشین نباشند که میان مشاجره بر سر مسایل فرزندانشان جمله هایی از این دست وارد مشاجره شان نشده باشد:

 به اون عموی فلان فلان شده اش رفته.

ما که تو خانوادمون از این اخلاق ها نداریم. هرچی هست توی خاندان خودتونه.

فرزند حلال زاده به داییش میره. بفرما خانوم! تحویل بگیر!

یا با خودمان زمزمه می کنیم:

آخه پدربزرگ این چه اخلاقیه که ازت به بچه من باید ارث می رسید؟!

 

همیشه وقتی جملاتی از این دست در دنیای واقعی یا فیلم ها می شنیدم احساس می کردم، اینها مردمی کوته فکرند که به آسانی گناه تقصیراتشان را در تربیت فرزند به گردن دیگران می اندازند و بی پروا انگشت اتهام به سمت دیگری دراز می کنند.

اما امروز که دستی بر تربیت کودکی دارم قدرت ژن ها را می بینم. خصلت هایی می بینم که به راستی تنها می توانسته به ارث رسیده باشد از افرادی که یا پیش از تولد دخترک فوت کرده اند یا هیچ تعاملی با او نداشته اند.

می بینم که چه قاصرم. می دانم که راه خودش را خواهد رفت.

اینها را من می گویم که ایمان داشتم کودکان کارنامه صد در صد  رفتار والدینشان هستند.

اما امروز اعتراف می کنم که کودکان برایند تلفیق دو سلسله از انسان ها هستند وهمانند خصوصیات فیزیکیشان خصوصیات متافیزیکیشان را هم به ارث برده اند و من مادر تنها صاحب شاید بیست درصد اختیارات تربیتی هستم. امروز گمان می کنم که هشتاد درصد را باخته ام و فرصت هایم چه کمرنگ ترند از آنچه می پنداشتم!

پانوشت: و البته در قانون بیست هشتاد ان بیست درصد خیلی هم مهم است. دلخوش باشم؟!

 

/ 20 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرین

به نظرم هیچ چیزی مثل سماجت به ارث نمیرسه[کلافه]

مانا و مانیا

سلام ما که نی نی ایم و زیاد از این قانون سر در نمیاریم اما مامانی وجود این قانون رو تائید میکنه مخصوصا با اون قسمت 20 درصدیش.[چشمک] واسه بقیه درصدها هم تقسیمات خاص خودشو داره.[لبخند] ضمنا به شدت هم با اون پی نوشت موافقه.[نیشخند] [قلب][گل][گل][قلب]

منصوره مامان نورا

تاثیر آن اطلاعات ریز و درشتی که روی آن کروموزومها ثبت شده حیرت انگیز است آسا جان ! می دانم و من هم مدتهاست به این نتیجه رسیده ام که نقش ما در قیاس با آنچه آنها از روز نخست با خود آورده اند شاید خیلی هم به چشم نیاید . همیشه یاد آن داستان موش و گربه ای می افتم که در عربی سال سوم فکر کنم خواندیم ! یادت هست ؟ این که می گفت " طبع بر تربیت مقدم است " ؟!! من هم همیشه آرزو می کردم دخترکم تمام و کمال شبیه پدرش باشد . به نظرم من آدم بهتری برای دیگرانم و او آدم بهتری برای خودش ! دلم می خواست دخترکم به خودش بهترین بهره را برای لذت بردن از زندگی بدهد ...همین

منصوره مامان نورا

راستی آمده بودم سال نو را پیشاپیش به تو و هوچهرکم و همین طور آقای شیر تبریک بگویم . نوروزت خجسته و سال نو سرشار از شادی و شادکامی دوست من .

لیلی مامان یونا

سال نو ننه قدقد جون و هوچهر زیبای من مبارک.انشالله امسال براتون سالی پر از برکت و سلامتی و دل خوش باشه [قلب][بوسه]

آرین و مامانی

سلام آسا جونم خوبی عزیزم سال نوتون مبارک باشه دلم براتون خیلی تنگ شده هوچهر چطوره روی ماهشو از طرف من ببوس[ماچ]

دونه

سلام بهارتون مبارک امیدوارم سال خوبی پیش رو داشته باشید

مانا و مانیا

سلام 100 درصد لحظه های زندگیتون بهاری و دلخوشیهاتون همیشگی. سلامتی یارتون و ایام به کامتون. [قلب][گل][گل][قلب]

شیوا

آسا جون سال نو مبارک خانم! کجایی؟ هستی یا نه؟ ببین باز خوبه یه 20 درصدی برای شما هست!‌ آرنیکا 2 در صد هم از من نبرده! البته بهتر!‌ اینم اخلاق ما داریم؟؟؟؟؟

آرین و مامانی

آسا جان سلااااااااااااااااااام خوبی؟ خانمی یه خبری بده از خودت رسیدین سلامتین؟ هوچهر خوبه؟ میبوسمتون از راه دور