ننه قدقد

ننه قدقد در نوشتن زندگی می کند

سفر به جزایر پی پی

 

 

کشور تایلند، یک کشور در حال توسعه است که مهم ترین صنعتش توریسم است. توریست ها هستند که پولمورد نیاز را به جامعه شان سرازیر می کنند و زن های تایلندی، نقش به سزایی در این صنعت بازی می کنند. در این کشور، زنان تایلندی، به هیچ مرد توریستی اجازه تنها راه رفتن نمی دهند. زن های کمی باکلاس تر میان تجار خارجی به دنبال همسر می گردند و کمی ارزان تر هایشان خود را به زور عرضه می کنند! در تمام کشورها زن هایی برای عرضه وجود دارند اما هیچ کجا مردان را به زور وادار نمی کنند و به سر و رویشان آویزان نمی شوند! در هیچ کجای دنیا زن های بی شماری با غضب به همسر مردان متاهل خیره نمی شوند و مردان از راه رفتن به همراه همسرشان در خیابان دیسکوها پشیمان نمی شوند!

 

ما به خیابان دیسکوها نرفتیم، اما دوستانی که رفتند، می گفتند آنان به عنوان یک زن متوجه اشاره خاصی نشده بودند، اما مردان چنان اشاره هایی دیده بودند که از دیسکو رفتن به همراه همسرشان صرفنظر کرده و گفته بودند این کشور برای دیسکو رفتن مناسب نیست و باز گشته بودند و از مشاهده اشاره های زننده ای برای همسرانشان سخن گفته بودند!

 

س*کٌسی هم که در این کشور ارائه می شود بسیار ارزان و صدالبته غیربهداشتی است و این کشور بالاترین آمار ا*یدز را در دنیا دارد.

از همین جا شاید میشد به کیفیت مابقی محصولاتی که ارائه می کردند پی برد. مثلاً شرایط ایمنی تفریحات دریایی اش بسیار پایین بود. پاراگلایدرها به روش احمقانه و بسیار پر خطری ـ برای آنکس که در پاراگلایدر بود و کسانی که در ساحل استراحت می کردند ـ به داخل قایقی میان دریا فرود می آمدند. جت اسکی ها معیوب بودند و از توریست ها بابتشان خسارت می گرفتند و... .

سفر دریایی ای که ما رفتیم که بر انشاءالله استوار بود و آنقدر این ملت روزگاری در فقر زندگی کرده اند که به آسانی جان برکف کسب درآمد می کنند و می گویند یا پول یا مرگ!

 

درهر حال وقتی به یک کشور در حال توسعه سفر کردید و نه اروپا و آمریکا، با احتیاط قدم بگذارید به هر تور، هر بار یا هر مکان دیگری که توصیه می کنند آن ملت تازه به دوران رسیده. 

مانند هر ایرانی دیگر، آه و افسوس درونی نصیبم بود من که می دانستم جزیره کیش چه بهتر ارائه می کند سرویس های دریایی را، من که در خلیج فارس به سفر دریایی رفته بودم و چه حیف که تنها برای نبود آن چند صندلی و چتر کنار ساحل و کمی آزادی برای شنا کردن، ملتم محروم می شوند از پول و رفاه.

     

 

 

   + ننه قدقد ; ۱:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/۱/٢۳
comment نظرات ()